Dnes je pátek 26. dubna 2019

AKTIVITA RADY ŽÁKŮ - ADOPCE NA DÁLKU

Na podzim 2003 se na tehdejšího ředitele školy, dr. Maurenze, obrátila paní Hana Plosová s prosbou. Se svou přítelkyní, holanďankou Anneke, jezdí prý několikrát ročně do Nepálu, do městečka Tumlingtar. S tamními lidmi se obě ženy spřátelily a vždy jim vozí něco na přilepšenou. Tenkrát s sebou chtěla vzít několik kousků staršího dětského oblečení a požádala o ně děti naší školy. Pan ředitel se obrátil na Radu žáků a děti z tehdejší 6.B velmi ochotně přinesly pár bundiček, svetrů, čepic a rukavic. Jaká byla jejich radost, když o několik týdnů později držely v rukou pohlednici z Nepálu s poděkováním a později také fotografie usměvavých Nepálčat, oblečených do známých svetříků.

Napadlo nás, že bychom mohli těmto drobným chudým lidičkám pomáhat více a přemýšleli jsme, jak. Posílat námi nakoupené školní pomůcky tamní chudé škole se ukázalo nevhodné, protože paní Hanka by měla potíže s přepravou. Může mít pouze jedno osobní zavazadlo do 20 kg, letecká přeprava je velmi drahá. Proto jsme se dohodli na jiné formě pomoci, adopci na dálku.

V prosinci 2004 jsme na tradičním vánočním bazaru vybrali poměrně vysokou finanční částku. Z těchto peněz jsme koupili 100,- Euro, které jsme předali paní Hance. Ta je v nepálském Kathmandu vyměnila za nepálské Rupie a zaplatila potom v Tumlingtaru poplatky na jeden školní rok, školní uniformu a příspěvek na stravu pro chlapce z chudé rodiny. Na všechny finanční transakce máme samozřejmě příslušné doklady. Zbytek peněz použila na nákup drobností, jimiž přilepšila několika místním rodinám. Na fotografiích jme viděli nahatého novorozence, zabaleného do deky, koupené z našich peněz, jiné miminko dostalo kabátek a sušené mléko.

Prvním naším nepálským bráškou byl desetiletý Ujjwal Kumal (nar. 1995). Pocházel z velmi chudé rolnické rodiny se třemi dětmi. Dvakrát jsme mu zaplatili školní poplatky, poslali mu pár drobných dárků, vyměnili se několik dopisů a prostřednictvím e-mailu jsme byli v kontaktu i s jeho strýcem, který studoval medicínu a uměl anglicky. Rodina se poté odstěhovala , takže jsme ztratili kontakt.

V lednu letošního roku pro nás proto paní Hanka vybrala jiného chlapce a zaplatila mu školné. Jmenuje se Chhiring Tamang a narodil se v roce 2001. Má od narození nemocnou a proto zdeformovanou nožičku , kulhá a proto bude pro něho vzdělání v životě velmi důležité. Chhiringovi jsme už podruhé letos poslali dopis, dáreček a 100,- Euro na jeho školní poplatky.

Charitativní akce se v naší škole staly již tradicí. Pomáhali jsme Dětskému domovu v Boršově nad Vltavou, Dětskému diagnostickému ústavu v Homolích, lidem v Plavě po záplavách v roce 2002 a od roku 2004 pravidelně posíláme okolo Vánoc peníze do Nepálu.

V Tumlingtaru a jiných nepálských oblastech,tak jako i jinde na světě, je pro nás nepředstavitelná bída. Nikdo z nás by určitě nechtěl vyměnit své pohodlí - klidně můžeme říci přepych – za život v tamních podmínkách. Víme, že opravdu pomáháme a jsme rádi, že můžeme pomoci alespoň jednomu človíčkovi ve vzdáleném Nepálu.

Ujjwal Kumal - narozen 22.12.1995

Ujjwall Kuman Domek rodiny Kumalových Ujjwal s tatínkem Ujjwal s bratříčkem

Chhiring Tamang - narozen 14.9.2001
Chhiring Tamang Chhiring Tamang Chhiring a paní Hanka Plasová Chhiring a paní Hanka Plasová