Dnes je pátek 26. dubna 2019

Cambridge testy

ZŠ Grünwaldova a Cambridge testy

Cambridge testy - YLE (Young Learners) z anglického jazyka se konaly na naší škole již 9.rokem. Začali jsme v roce 1998 bez jakýchkoli hlubších znalostí, co všechno se od přihlášených dětí bude vyžadovat. První informace jsme získali při přednášce dr.Staňkové z Cambridge centra v Praze. Byli jsme tehdy jedinou školou v kraji a obstáli jsme dobře. Toto postavení jsme si udrželi až do roku 2005, kdy se k nám připojily 2 školy v kraji. V Písku a v Táboře.

Žáci začínají ve 3. a 4.třídě - Starters, v 5.třídě - Movers a v 6.třídě - Flyers. Rozdělení závisí na délce studia angličtiny.

Připravit žáky vyžaduje značnou mimoškolní práci - doplnit požadovanou slovní zásobu, předučit předepsanou gramatiku, a hlavně mluvit - popisovat obrázky, vyprávět příběhy a porozumět poslechu. Svoji roli zde má erudice učitele anglického jazyka. Proto učíme podle učebnic Univerzity Cambridge - stejná slovní zásoba. Úspěch dětí a radost z Cambridge Certificates závisí také na skvělé psychologické průpravě rodilých mluvčí. Dokáží vhodnými otázkami překonat ostych i strach účastníků. Obrovské díky náleží také českobudějovickému Britském centru, s nimiž spolupracujeme.

Testy YLE se v roce 2007 skládaly 23. a 24. dubna. Přihlášených bylo rekordních 44 žáků naší školy.

Na 2. stupni mají od školního roku 2006/2007 žáci 8. ročníku možnost navštěvovat i hodiny angličtiny zaměřené na přípravu první Cambridge zkoušky pro dospělé - KET. Dva naši žáci - tuto zkoušku složili již 1. června 2007. Od roku 2007 chystáme nabídku rozšířit o možnost přípravy na zkoušku PET, s níž se žákům otevírají dveře pro studium v cizině. V současné době jsme jediná základní škola v kraji, která podobné přípravy poskytuje.

Proč to děláme ?

V současné době jsou Cambridge Certificates jediným uznávaným kriteriem znalostí anglického jazyka v EU. Skládá je celá řada dospělých, zvyšují si tak odbornost.

Proto začínáme s dětmi - budou lépe připravené na svou budoucnost.

Desáté výročí zkoušek YLE na ZŠ Grünwaldova - 2008

Již po desáté se na naší škole konaly cambridgeské zkoušky z angličtiny pro nejmenší. Zkoušky YLE jsou určeny pro děti od sedmi do dvanácti let a jsou rozděleny do tří úrovní – Starters, Movers a Flyers. Letos své nadšení pro angličtinu a záviděníhodné znalosti prokázalo 36 žáků, kteří absolvovali rozhovor s rodilým mluvčím, poslech a psaní. O jejich odvážném kroku bychom vás mohly přesvědčit uvedením celosvětových statistik, nebo názorů lektorů, ale rozhodly jsme se vám poskytnout autentické zážitky samotných aktérů. Zde jsou výroky žáků třetích až šestých tříd ZŠ Grünwaldova.

Bylo to dobrý. Líbilo se mi to. (Kája Strnad)

Líbilo se mi to. Byla to zábava. (Ivan Korecký)

Bylo to hrozný, protože jsem mu nerozuměla. Odpovídala jsem mu tedy, že nevím a on se zasmál. (Lejčková)

Bylo to dobré, ale moc jsem mu nerozuměla. Podával mi obrázky a já jsem mu musela říkat, co to je. (Sýkorová)

Bylo to v pohodě. Věděla jsem všechno. (Melková)

Bylo to lehké, čekal jsem něco daleko těžšího. (Kroupa)

Jednoduché, ale něco složitého se našlo. (Klára Dominová)

Docela se mi to líbilo, protože jsem uměl všechny slovíčka a bylo to zábavné. Ze začátku jsem se bál, a moc jsem nerozuměl tomu Angličanovi, ale pak ze mě ta tréma spadla a snad jsem odpovídal správně, když říkal good, very good, excellent. (Matěj Baloun)

Moc se mi to líbilo. Věděl jsem všechno. Ptal se mě na jméno, odpověděl jsem a on chtěl, abych to hláskoval M-I-K-E. Myslím, že to mám dobře, když říkal good, very good a excellent. (Michal Jurka)

Velmi se mi to líbilo, protože jsem si tam povídal o normálních věcech a ještě ke všemu anglicky. Myslím, že angličtina je super. (Kozák)

Moc mě to bavilo. Bavilo mě skládat takové obrázky. (Kristýna)

Bylo to super. Anglický povídání s opravdovým Angličanem. (anonym)

Mgr. Kazilová a Mgr. Votrubová
ZŠ Grünwaldova

Školní rok 2007/08

Zkoušku KET úspěšně složili:
      Matoušková Kateřina
      Harazímová Tereza
      Jalal Filip
      Horažďovský Jan
      Halámka Jiří

Zkoušku PET úspěšně složili:
      Matějka Jaroslav
      Martínek Tomáš
      Jalal Filip

Školní rok 2008/09

Zkoušku KET úspěšně složili:
      Hajdušek Kamil
      Staněk Radim
      Dědičová Denisa
      Jára Daniel

Zkoušku PET úspěšně složila:
      Matoušková Kateřina

Všem výše uvedeným GRATULUJEME!!!